MISCELLANEOUS / Miscellaneous / Mörksuggor 9612339
*
nr 961 2339
Verner Molin
(1907-1980), Sverige
3 pcs, Birger Eriksson, Designad 1956, trä / metall, height: 14-38,
Mörksuggor, 3 st, Birger Eriksson, Designad 1956, trä / metall, höjd: 14-38
Verner Molin, born 1907, dead 1980, Swedish painter.
Droit De Suite
Estimate:
800
Sold:
SEK 500
Auction date:
Monday May 11 2015
at 20:11:39
- Bid history
Time
Bidder
Bid
10/5 09:00:44
1
Vinnande bud
- Thema-auction
May 11
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Read more about 50/60-tal
- Artist/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: birger eriksson metall mörksuggor svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige trä verner molin
-
9048 Fiskpocherare
med galler, Ialo Otinetti, aluminium. Length: 60 cm,
Auction ends
in a week
27 maj at 19:15
-
9022 TINS
3 pcs, 12-16, height: 24-30 cm,
Auction ends
in a week
27 maj at 19:27
-
9011 Stämpelapparat..
metal, 24mä,
Auction ends
in a week
27 maj at 19:26
-
9085 Stekgryta
+ chamber pot, Kockums, emaljerade. Length: 33 cm,..//
Auction ends
in a week
27 maj at 20:35
*
Verner Molin
Verner Molin, born 1907, dead 1980, Swedish painter.
Read more about 50/60-tal
nr 961 2339
Verner Molin
(1907-1980), Sverige
3 pcs, Birger Eriksson, Designad 1956, trä / metall, height: 14-38,
Mörksuggor, 3 st, Birger Eriksson, Designad 1956, trä / metall, höjd: 14-38
Verner Molin, born 1907, dead 1980, Swedish painter.
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 800 |
Sold: | SEK 500 |
Auction date: |
Monday May 11 2015 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
10/5 09:00:44 | 1 | Vinnande bud |
- Thema-auction
May 11
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.Read more about 50/60-tal
- Artist/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: birger eriksson metall mörksuggor svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige trä verner molin
-
9048 Fiskpocherare
med galler, Ialo Otinetti, aluminium. Length: 60 cm,
Auction ends
in a week
27 maj at 19:15 -
9022 TINS
3 pcs, 12-16, height: 24-30 cm,
Auction ends
in a week
27 maj at 19:27 -
9011 Stämpelapparat..
metal, 24mä,
Auction ends
in a week
27 maj at 19:26
-
9085 Stekgryta
+ chamber pot, Kockums, emaljerade. Length: 33 cm,..//
Auction ends
in a week
27 maj at 20:35